Jak wygląda tworzenie zapachów?
Na to pytanie odpowiada ciekawy film przygotowany i udostępniony przez organizację IFRA opowiadający o tej niezwykle skomplikowanej sztuce.
W dzisiejszych czasach profesjonalni perfumiarze nie pracują tak samo, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Nie muszą ekstrahować olejków z naturalnych źródeł pochodzenia roślinnego. Mają do dyspozycji komputery i szereg skomplikowanych urządzeń, które analizują składy chemiczne i pomagają budować odpowiednie wiązania. Odkrycie, że większość tych naturalnych zapachów można utworzyć poprzez odpowiednie wiązanie atomów pierwiastków węgla (C – carbon), wodoru (H – hydrogen) i tlenu (O – oxygen) otworzyło zupełnie nowe możliwości.
Dzięki temu odkryciu udało się odtworzyć zapachy występujące w naturze oraz stworzyć zupełnie nowe kompozycje. Można by pomyśleć, że tworzenie zapachów stało się dużo prostsze. Każda nowa receptura jest jednak testowana pod kątem bezpieczeństwa. Jeśli testy przebiegną pomyślnie, taki zapach może zostać użyty do aromatyzowania wielu produktów. Jeśli jednak testy się nie powiodą, to zapach nie może być dalej produkowany i praca nad stworzeniem konkretnej kompozycji rozpoczyna się na nowo.
O ile zatem odtworzenie zapachu jest możliwe i dość łatwe (w nucie bazy), to stworzenie unikalnego zapachu jest już niezwykle trudne i pracochłonne. Dlatego właśnie profesjonalne zapachy nie należą do najtańszych. Za każdym z nich kryją się lata pracy, również metodą prób i błędów. Wyniki niektórych wielomiesięcznych badań są odrzucane właśnie ze względów bezpieczeństwa. Opracowanie właściwej receptury to częstokroć całe lata badań!
“Dlaczego moje ulubione perfumy pachną jakoś inaczej?”
Oczywiście każde badanie jest odpowiednio dokumentowane, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie powielania tych samych błędów i praca profesjonalnych perfumiarzy z każdym kolejnym rokiem staje się nieco prostsza. Nadal jednak tworzenie zapachów, to zajęcie niezwykle skomplikowane, a stałe badania nad bezpieczeństwem powodują, że niejednokrotnie zapach stosowany od lat trzeba nagle przebudować. Być może przyszło Ci kiedyś się zastanawiać dlaczego perfumy, które kupowałeś od wielu lat nagle zaczęły jakoś inaczej pachnieć? To właśnie skutek działań organizacji IFRA, która stale bada bezpieczeństwo stosowanych receptur i określa nowe standardy pracy nad tworzeniem dotychczasowych i nowych zapachów.
Pilnie strzeżone tajemnice
Każdy unikalny zapach charakteryzuje się również wyjątkową w swoim rodzaju recepturą, która jest bardzo pilnie strzeżona. Choć podejmowane są próby kopiowania wielu zapachów, to jednak nie zawsze kończą się one sukcesem. “Sekretne” składniki spędzają sen z powiek wielu wysoko wykwalifikowanym perfumiarzom. Nawet skopiowanie nuty głowy (czyli tego zapachu uwalnianego przez pierwsze 20 minut po rozpyleniu) nie oznacza skopiowania całego “zapachu”. Nuty serca i nuty bazowe (uwalniane nawet przez kilka godzin po pierwszym rozpyleniu) odpowiadają za odbiór całokształtu zapachu i jego działanie podświadome. Dlatego wąchając zapach możemy nie być w stanie wprost powiedzieć, co nam w nim nie pasuje, a jednak nie będzie on nam do końca odpowiadał.
Przy tej okazji warto zaznaczyć, że zapachy proponowane przez firmę ScentCare Polska są dziełem wybitnych francuskich perfumiarzy i spełniają standardy nakładane przez organizację IFRA. Jej szczegółowe podejście do tematu zapachów dopuszczanych do użytku gwarantują naszym Klientom pełne bezpieczeństwo podczas użytkowania proponowanych przez nas rozwiązań.