Aroma Marketing – rozwiązania zapachowe dla biznesu

Artykuły - blog ScentCare

Strona główna » Blog » Zapach nie powinien krzyczeć!

Zapach nie powinien krzyczeć!

Czy zastanawiałeś się jaka intensywność zapachu jest najbardziej pożądana w przypadku aromatyzowania przestrzeni? Podczas trzynastu lat naszej pracy, spotkaliśmy się z licznymi sugestiami klientów – jedni prosili żeby zapach był mocno wyczuwalny, inni woleli być muskani delikatnymi nutami… A jaka intensywność jest najskuteczniejsza?

Marketing sensoryczny nie powinien być ani zauważalny, ani słyszalny, ani silnie wyczuwalny. Komunikat aromamarketingowy powinien docierać do konsumenta w bardzo dyskretny sposób. Odbiorca komunikatów nie musi poczuć, że jest pod jakimkolwiek wpływem. Nawet jeśli chłonie go nieświadomie, marketing zapachowy i tak przyczynia się do osiągania wymiernego sukcesu!

Na co dzień nie zastanawiamy się, jak to się dzieje, że widzimy, słyszymy, czy czujemy – inaczej można by zwariować od natłoku myśli. Nasz mózg jest w stanie zapamiętać ponad bilion zapachów. Miejsce odpowiedzialne za to, że możemy je identyfikować, jest usytuowane w układzie limbicznym, bardzo blisko tzw. amygdali (inaczej ciała migdałowatego).

Jest wiele teorii dotyczących węchu i rozpoznawania rożnych woni. Najsłynniejsza to tzw. Shape Theory – Teoria Kształtu, mówiąca o tym, że zapachy są podświadomie rejestrowane, nawet, gdy śpimy, kiedy wydaje nam się, że jesteśmy totalnie pochłonięci rozmową, osobą, czy zabawą. Reagujemy na komunikaty olfaktoryczne przesyłane do mózgu automatycznie.

Nie da się nosa zamknąć, jak to można zrobić w przypadku oczu, czy uszu. Wąchanie odbywa się niedostrzegalnie, natomiast konsekwencje tego są ogromne. Ludzki mózg jest w stanie wyczuć jedną krople aromatu na powierzchni mieszkania 55m2. Dzieje się to oczywiście na poziomie nieświadomym.

Zapach nie może na nas krzyczeć. Powinien być jak cicha muzyka w tle, która jedynie otula nasze zmysły. Nie może nam przeszkadzać w zakupach, ma je uprzyjemniać i zbudować trwałą relację z marką. Tak więc ciiiiiii…

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości #wykorzystania #zapachu w Twojej branży i #zwiększenia #zysków swojej firmy –  skontaktuj się z #ScentCare #Aromamarketing i poczuj to…

Warto przeczytać: